Historia szkoły
Zespół Szkół w Kandytach
Funkcjonuje na terenie Gminy Górowo Iławeckie od 1 września 2007 roku. Stworzono go na podbudowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka i Gimnazjum im. Wspólnoty Europejskiej.
W latach 2007 – 2012 dyrektorem zespołu jest mgr Józef Kawa, stanowisko wicedyrektora pełniły:
mgr Urszula Łojewska 2007 – 2010, mgr Halina Czerniewska 2010/2011, mgr Barbara Szafranowicz 2011/2012.Rok szkolny 2011/2012 przyniósł kolejne zmiany organizacyjne Zespołu Szkół w Kandytach. W jego skład weszły placówki filialne, które powstały na bazie dawnych szkół podstawowych. Kierownikami szkół filialnych zostali:
mgr Alina Rasińska – Szkoła Filialna im. Herkusa Monte w Kamińsku, mgr Halina Stankiewicz – Szkoła Filialna im. Ireny Kwinto w Pieszkowie, mgr Tadeusz Lipowski – Szkoła Filialna im. Kornela Makuszyńskiego w Toprzynach.
1 września 2012 roku zlikwidowana została Szkoła Filialna im. Herkusa Monte w Kamińsku.W roku szkolnym 2012/2013 stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Kandytach objęła mgr Halina Czerniewska, wicedyrektorem została mgr Urszula Łojewska. W skład Zespołu Szkół w Kandytach wchodzą Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kandytach z filiami w Pieszkowie i Toprzynach oraz Gimnazjum im. Wspólnoty Europejskiej w Kandytach. W roku 2013/2014 na stanowisko kierownika szkoły filialnej w Toprzynach powołana zostaje mgr Dorota Baran, a szkoły filialnej w Pieszkowie mgr Halina Stankiewicz.
Wszyscy uczniowie mają do wyboru naukę języka niemieckiego lub angielskiego. Szkoła prowadzi również nauczanie języka ukraińskiego i religii greckokatolickiej. Fakt funkcjonowania Zespołu Szkół w Kandytach na peryferiach Rzeczypospolitej nie przeszkadza nam w stawianiu sobie ambitnych celów wychowawczych i dydaktycznych. Zależy nam, aby wychowywać młodych ludzi w poczuciu własnej wartości, uwrażliwiać na problemy otaczającej ich rzeczywistości i współmieszkańców. Bierzemy aktywny udział w życiu naszego środowiska, podejmujemy wciąż nowe wyzwania.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
Szkoła w Kandytach została otwarta 7 listopada 1946 roku. Początki istnienia placówki nie były łatwe. Wieś była jeszcze słabo zasiedlona, budynek szkolny zniszczony, klasy bez drzwi, szyb w oknach, tablic. W remoncie szkoły pomagali wszyscy: sołtys, gmina, rodzice i dzieci.
Początkowo do szkoły uczęszczało niewielu uczniów ale w miarę jak przybywało osiedleńców, co tydzień przybywali nowi. Osiedlali się we wsi ludzie z różnych regionów kraju, przywożąc ze sobą swoją kulturę i obyczaje. Szkoła miała więc za zadanie nie tylko uczyć i wychowywać, ale również zespalać ludność napływową.
Pierwszymi uczniami szkoły byli: Bogdanowicz Franciszek, Bogdanowicz Henryk, Kurłowicz Zygmunt, Piotrowicz Franciszek, Pimpis Stanisław, Stasewicz Józefa, Czarnecki Grzegorz. Szkoła najpierw miała statut 4 - oddziałowej, potem 5 - cio, a w 1947 roku 7 oddziałowej.
W 1966 roku powstała klasa 8. Pierwszym nauczycielem a zarazem kierownikiem szkoły był Józef Gierdys. Kolejne lata istnienia szkoły to kolejne etapy zmian w niej zachodzących. Po Józefie Gierdysie funkcję kierowniczą pełnili:
Maria Wierzchowska, Jan Hładysz, Franciszek Orgański, Franciszek Borys, Roman Masyk. Trud i umiejętności nauczycieli zostały utrwalone w sercach i umysłach byłych uczniów. Wszystkie osiągnięcia były wynikiem ofiarnej pracy grona pedagogicznego, którego liczebność stale wzrastała.
Od 1949 roku do 1958 roku pracowało w szkole 4 nauczycieli, w latach 1959 - 1965: 5 nauczycieli, w latach 1966 - 1970 - 6 - nauczycieli, od 1973 roku 9 nauczycieli.
Od 1962 roku do chwili oddania do użytku nowej szkoły zajęcia odbywały się w dwóch budynkach. Budowę nowej szkoły rozpoczęto 9 sierpnia 1974 roku, a do użytku oddano 1 września 1976 roku. Wojewódzka inauguracja otwarcia nowej szkoły odbyła się przed budynkiem szkolnym rozpoczynając rok szkolny 1976 / 1977. Dyrektorem szkoły był Roman Masyk. W 1976 roku powstaje Zbiorcza Szkoła Gminna, do której uczęszczają uczniowie klas V - VIII z Bukowca, Grotowa, Sągnit i innych miejscowości należących do obwodu szkolnego. Do szkoły należą początkowo trzy punkty filialne: Bukowiec, Grotowo, Sągnity. Potem dwa: Bukowiec i Sągnity. Od 1996 roku w wyniku likwidacji placówek filialnych wszyscy uczniowie obwodu uczęszczają do szkoły w Kandytach.
Lata w jakich istniały placówki filialne:
Bukowiec:1946 - 1996, Sągnity : 1948 - 1995, Grotowo : 1948 - 1978
Dzikowo : 1949 - 1976, Kiwajny : 1947 - 1974, Stega M. : 1967 - 1971
Szkołą Podstawową w Kandytach kierowali: Grażyna Rudnicka – 1988 - 1990, Marek Winiarski –1990 – 1992. Od roku 1992 dyrektorem szkoły był Józef Kawa, wicedyrektorem Marek Winiarski a następnie Danuta Masyk. 15.11. 1996 roku wręczono szkole sztandar i nadano imię Janusza Korczaka.
W roku 1999 po wejściu reformy oświaty nastąpił podział na Szkołę Podstawową z klasami I – VI oraz Gimnazjum klasy I – III. W latach 1999 - 2007 Dyrektorem Szkoły Podstawowej była mgr Halina Czerniewska.Gimnazjum im. Wspólnoty Europejskiej
W wyniku wprowadzenia reformy oświaty, od 1 września 1999 roku funkcjonuje Gimnazjum Publiczne w Kandytach. Dyrektorem placówki został Józef Kawa, który pełnił tę funkcję do 31 sierpnia 2007r. Uczęszcza tu młodzież z terenu Gminy Górowo Iławeckie. Najważniejszymi wydarzeniami w życiu szkoły było dotychczas: nadanie imienia Wspólnoty Europejskiej w 2002 r. i ufundowanie sztandaru w roku 2003. Gimnazjum jest nowoczesną i świetnie wyposażoną placówką oświatową z wykwalifikowaną i pełną inicjatyw kadrą pedagogiczną. Współpracujemy z władzami samorządowymi, instytucjami oświatowymi i środowiskiem lokalnym. Uczniowie uczą się w doskonale wyposażonych pracowniach przedmiotowych. Działania szkoły wspierane są przez rodziców, którzy aktywnie angażują się w życie społeczności szkolnej. Podstawowym celem gimnazjum jest zapewnienie uczniom pełnego rozwoju umysłowego, moralnego, emocjonalnego i fizycznego w warunkach poszanowania ich godności osobistej oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej. Pod patronatem Fundacji wspomagania Wsi i Fundacji Stefana Batorego otoczyliśmy opieką cmentarz zachodni w Kandytach, miejsce spoczynku przedwojennych mieszkańców naszej wsi. Dzięki projektowi „Symbol z przeszłości, który nas nie dzieli – lapidarium na cmentarzu poniemieckim w Kandytach” odrestaurowano dawny cmentarz, wybudowano lapidarium i postawiono tablice pamiątkowe. Szkoła nasza podjęła współpracę międzynarodową ze Stowarzyszeniem Byłych Mieszkańców Kandyt (dziś obywateli Niemiec) i Liceum w Demydiwce na Ukrainie. Do wszelkich nowych inicjatyw podchodzimy w przekonaniu, że robimy coś ważnego i pożytecznego, że wnosimy mały wkład w zachodzące w naszym środowisku przemiany. Nową rzeczywistość kreujemy dla środowiska wspólnie z naszymi wychowankami.
Opracowała: mgr Joanna Kuchar