Grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w tej akcji, by uczcić Dzień Ziemi i zwrócić uwagę na problem śmieci. Wspólnie z opiekunem p. P. Bąkiem uprzątnęli śmieci na wybranym terenie. Niektórzy chętnie zrobili to też z rodzicami w miejscowości gdzie mieszkają.
Pamiętajmy, iż śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to nie tylko problem estetyczny.
Są one pułapkami dla zwierząt, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Często też ranią się na rozbitych opakowaniach szklanych. Rzucone woreczki, reklamówki oraz butelki nie ulegną rozkładowi, pozostaną w środowisku bardzo długo stanowiąc zagrożenie dla nich.
Za udział w edycji wiosennej tej akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA otrzymuje się paczkę nasion kwiatów przyjaznych dla pszczół i innych zapylaczy.
Ponad 80% roślin jest przystosowana do zapylania przez owady, głównie pszczoły.
W Polsce uprawia się ponad 60 gatunków roślin, których plony zależą od zapylania przez owady (rośliny sadownicze, rzepak, gryka, warzywa, rośliny zielarskie), w tym ponad 75% roślin spożywanych przez człowieka.
Niestety od wielu lat obserwuje się malejącą populację pszczół, a przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają większość roślin .Są niezmiernie ważne we wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych jabłek, wiśni, malin i innych owoców.
Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli wielu roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.
red. Mirela Pawłowska - Boroń