W miniony weekend Tęczowe Kolibry spędziły czas na Rajdzie Mikołajkowym w Bisztynku. Było tam 265 mikołajów, warsztaty kreatywne,wspólne kolędowanie i trasa dookoła Bisztynka. Bawiliśmy się świetnie
Rajd Mikołajkowy w Bisztynku
Andrzejki
Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta ma moc przyciągania na ziemię duchów i dlatego właśnie uważano ją za doskonały czas do wróżenia. Obecnie wróżby stały się doskonałą zabawą.
W piątek (30 listopada) klasy I-III obchodziły Andrzejki. Uczniowie chętnie brali udział w wróżbach, tańcach i zabawie. Każda klasa miała również słodki poczęstunek. Ten dzień uczniowie będą długo pamiętać.
Red. Bożena Zawada
Foto: Jadwiga Sadlak
64
„W krainie wróżb i czarów”
30.11.2018r. przedszkolaki z grupy „Zajączki” w Kamińsku przeniosły się w magiczny świat uczestnicząc w zabawie andrzejkowej. Przedszkolaki zaczarowały wodę, aby nabrała magicznej mocy i wrzuciły do niej pieniążki żeby spełniły się ich życzenia. Dzieci odgadywały kim będą w przyszłości i poznały różne zawody. Losując zwierzątka zgadywały jakie cechy pasują do ich charakterów. Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku oraz ustawiania butów. Spośród wielu zabaw najwięcej radości przyniosło rozłamywanie ciasteczka z wróżbą. Zabawę andrzejkową zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.
Justyna Sadlak
52
Andrzejkowo u Krasnali
W grupie Krasnali nie obyło się bez wróżb i zabaw andrzejkowych. Mali czarodzieje i czarodziejki sami udekorowali swoje atrybuty: czapeczki i różdżki oraz samodzielnie wykonali swoją własną Księgę czarów, gdzie mogli narysować co by chcieli spotkać pod swoją choinką na święta. W następnej części dnia dzieci z chęcią uczestniczyły w zabawach i wróżbach związanych z andrzejkami.
Justyna Kinal
33
„CZARY-MARY” w oddziale przedszkolnym „0 b”
W naszym oddziale przedszkolnym nie brakuje okazji do wspólnej zabawy, dlatego też 30 listopada obchodziliśmy Andrzejki. Na tę okoliczność przygotowaliśmy odpowiednią dekorację oraz wiele bardzo ciekawych wróżb i zabaw. Dzieci poznały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i liczb oraz innych przepowiedni. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.
Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszyscy udali się na słodki poczęstunek podczas, którego dzielili się wrażeniami.
Bardzo dziękuję Paniom: Annie Chodun, Kamili Żagiel, Weronice Szczęsnej, Marcie Rogowskiej, Marcie Kańczuła, Annie Zaczek i Agnieszce Wawirowicz za pomoc w przygotowaniu imprezy i wspólną zabawę.
Teresa Jurgielewicz
73
Edukacja i rekreacja
Dn. 29.11.18. klasa 2, 4 i 5 b wraz z opiekunami wyruszyły na wycieczkę do Olsztyna.
Pierwszym punktem programu były zajęcia edukacyjne w Muzeum Przyrody. Klasa 2 miała lekcję pt.” Ciekawostki o zwierzętach Warmii i Mazur.” Natomiast dzieci starsze zdobywały wiedzę podczas zabawy edukacyjnej w formie konkursu, odbywającego się na wystawie muzealnej. Nagrody w postaci książek przyrodniczych otrzymali: G. Gołębikowska, D. Łuczkowska, i K. Baran, wszyscy z klasy V b.
Po części edukacyjnej nadszedł czas na wyczekiwaną przez dzieci rekreację. Wycieczkowicze do woli wyskakali się w Parku Trampolin 7 jump street, a potem udali się na posiłek w Mac Donald.
„Wycieczka była bardzo atrakcyjna, pełna przygód i pouczająca”- powiedziała Gabrysia z V b.
42
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników
My, uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy,
I wskazówek, i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą
Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą,
PRZYRZEKAMY!!!W środę uczniowie klas Ia i Ib Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka
w Kandytach, zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej
i Biblioteki Gminnej. Serdecznie dziękujemy Pani bibliotekarce, Jadwidze Pimpis, za piękną uroczystość ślubowania i pasowania uczniów na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom i kolorową zakładkę do książki.Wych. Bożena Zawada
Foto: Aneta Pimpis
9
Spotkanie uczniów klas I-III z Żołnierzem Wojska Polskiego
„Gdy dorosnę i będę duży,
Ojczyźnie będę służył...”
W dniu 23 XI 2018r. uczniów klas I-III odwiedził Żołnierz Wojska Polskiego, a jednocześnie tatuś Wiktorii z klasy I,,b”. Uczniowie wzięli udział w ciekawych i niecodziennych zajęciach, na których poznali specyfikę pracy i służby żołnierzy. Uczniowie poznali wyposażenie żołnierskiego plecaka, wszyscy spróbowali wojskowych sucharów i ciasteczek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przymierzały hełm, który okazał się dla niektórych bardzo ciężki. Uczniowie podziękowali za przekazanie cennej wiedzy. Okazali szacunek dla Żołnierzy Wojska Polskiego recytując wiersze i składając życzenia.
Wychowawczyni klasy I,,b” – Jadwiga Sadlak
15
„Hokus –pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”
29 listopada w grupie „Misie” zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowaliśmy Andrzejki. Dzieci poznały historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby. Po wesołej zabawie i tańcach przyszedł czas na małe słodkości.
Sylwia Jakimiec
47
W gabinecie pielęgniarki.
27 listopada w ramach realizacji bloku tematycznego „Moje zdrowie i bezpieczeństwo” i oswojenia przedszkolaków z tematem zdrowia, dzieci z grupy „0 b” zwiedziły szkolny gabinet pielęgniarki – Pani Danuty Szyszki. Tam zapoznały się z pracą pielęgniarki, pomieszczeniami oraz narzędziami i sprzętem używanym przez nią w codziennej pracy.
Dziękujemy za serdeczne przyjęcie.
Teresa Jurgielewicz
12
Uroczystość Pasowania na przedszkolaka w Przedszkolu w Kamińsku.
„My jesteśmy Zajączki,
podajemy sobie rączki,
wesoło bawimy się w kole,
bo kochamy nasze przedszkole”.
Dzieci z grupy „Zajączki” z Przedszkola w Kamińsku 23 listopada 2018r. złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostały pasowane przez Panią Dyrektor mgr Halinę Czerniewską
na przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały przygotowaną część artystyczną i ucieszyły rodziców wspaniałym występem. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplomy i upominki od pani Dyrektor oraz rodziców. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek i pyszny tort. Był to niezapomniany dzień, pełen radości i miłych wrażeń. Serdecznie dziękuję rodzicom za zaangażowanie i pomoc
w zorganizowaniu uroczystości.wychowawczyni – Justyna Sadlak
45
Dzień pluszowego misia w grupie „Misie”.
Urodziny misia świętowały dzieci 3-4letnie. Zabawę rozpoczęliśmy piosenką pt: „Jadą, jadą misie”, przy której weszliśmy do naszej sali. Czekał tam na nas olbrzymi miś, któremu zaśpiewaliśmy sto lat i złożyliśmy życzenia. Następnie odwiedził nas tygrysek , który przyniósł urodzinowy tort dla misia. Po słodkiej uczcie, obejrzeliśmy prezentację multimedialną: „Najsłynniejsze misie świata”. Nie zabrakło też misiowych tańców, zadań oraz zabaw z ulubionymi pluszakami. Przedszkolaki z apetytem zajadały misiowy przysmak miodek z chrupkami. Otrzymały pamiątkowe medale przyjaciela pluszowego misia oraz dyplomy. Dzień upłynął nam w miłej atmosferze.
red. Sylwia Jakimiec
35
Dzień Pluszowego Misia w grupie przedszkolnej „0 b”
23 listopada 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego „0 b” uczciły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przyniosły na spotkanie swoje ulubione misiowe pluszaki, a „sala zabaw” zamieniła się w „Bajkową Krainę Misiów”.
Dzieci chętnie przedstawiały swoje ulubione maskotki - ich imiona, to co lubią robić oraz od kogo je dostały. Recytowały swoim ulubieńcom wierszyki, śpiewały piosenki, a także zaprosiły je do wspólnej zabawy i tańców w rytm „misiowych przebojów”.
Przedszkolaki brały też udział w konkursowych zmaganiach: wyborach największego, najmniejszego i najgrubszego misia, układaniu z puzzli misiowych bohaterów bajek i ozdabianiu ich gipsowych wizerunków.
Na zakończenie imprezy dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia w „misiowej fotobudce” oraz zjadły ze smakiem przepyszne „misiowe ciasteczka” upieczone przez mamę Kuby.
W podzięce za wspaniałą zabawę wszyscy otrzymali dyplomy i odznaki Przyjaciela Pluszowego Misia.
Serdecznie dziękuję rodzicom: Pani Annie Chodun, Państwu Annie i Kazimierzowi Zaczkom, Pani Iwonie Barańskiej, Pani Marlenie Bak, Pani Weronice Szczęsnej, Pani Jadwidze Wawirowicz i Pani Marcie Rogowskiej za pomoc w przygotowaniu imprezy i wspólną zabawę.
Teresa Jurgielewicz
94
Teddy Bear- Dzień pluszowego misia
W grupie Krasnali odbył się dzień misia. Zabawa połączona była z językiem angielskim. Dzieci poznały historię pluszowego misia Tedd’ego. W drugiej części zajęć dzieci podzielone na grupy losowały zadania, które miały do wykonania w zespołach m.in. poznanie angielskiej piosenki „My Teddy Bear has…” Postać misia Tedd’ego, Rainbow oraz wspólny taniec. Dzieci z ochotą wykonywały zadania. Na koniec przedszkolaków czekała miła niespodzianka przepyszny tort oraz dyplomy.
Justyna Kinal
32
Jestem przedszkolakiem.
16 listopada w grupie Misie odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. Dzieci niecierpliwie oczekiwały na tę ważną dla nich chwilę. Zaprezentowały część artystyczną. Przedstawiły to, czego przez wiele tygodni uczyły się w przedszkolu. Poprzez śpiew, taniec i recytację pokazały swoje umiejętności aktorskie. Złożyły uroczyste przyrzeczenie, po którym pani dyrektor Halina Czerniewska dokonała pasowania wszystkich dzieci na przedszkolaków. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili dzieci otrzymały dyplomy, książki i poduszeczki. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy im owocnego w doświadczenia pobytu w naszym przedszkolu. Rodzicom życzę by zawsze byli tak dumni ze swoich pociech jak w dniu pasowania.
Serdeczne podziękowania kieruję do rodziców za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniach do uroczystości.
Red. Sylwia Jakimiec
Fot: Krzysztof Baran
3
XIX Archidiecezjalnym Przeglądzie Twórczości Religijnej
W sobotę 17 listopada ponad 400 osób - dzieci i młodzieży wzięło udział w XIX Archidiecezjalnym Przeglądzie Twórczości Religijnej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, przeprowadzonym pod hasłem wiodącym ,, Boże słowo i katechizacja,, . Odbył się Przegląd na Sali widowiskowej Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Gościem honorowym był Metropolita Przemysko-Warszawski Arcybiskup Eugeniusz Popowicz.
W tym roku w Przeglądzie wzięły udział grupy z: Bań Mazurskich, Bajor Małych, Węgorzewa, Warszawy, Morąga, Kruklanek, Bartoszyc, Olsztyna, Pasłęka, Lelkowa, Giżycka, Ornety, Godkowa, Elbląga, Kandyt, Toprzyn, Górowa Iławeckiego.
Uczniów z Kandyt ( występ p.t ,,My – ziarno Boże,,) i Toprzyn ( występ p.t. ,,Rada Anioła,,) przygotowała p. Nadija Ortyńska
Złożyli kwiaty i zapalili znicze dla poległych w Obozie jenieckim.
9.11.2018 Delagacja zuchów z 2GZ Tęczowe Kolibry i uczniów klasy VIIB Szkoły Podstawowej w Kandytach spotkali się póżnym wieczorem w Kamińsku pod Obeliskiem Stalag IA,by złożyć kwiaty i zapalić znicze dla poległych w Obozie jenieckim w którym więzieni byli min. obrońcy Westerplatte.
Tęczowe Kolibry Dzień Niepodległości
Zuchy z 2GZ Tęczowe Kolibry Dzień Niepodległości rozpoczęły świętowanie na zbiórce podczas której wykonały plakat w barwach biało czerwonych i pamiątkowym zdjeciem przy sercu. Brały udział w Gminnych obchodach 11 listopada składały kwiaty i znicze pod pomnikiem Ofiar Katynia w Kandytach i Obeliskiem Ofiar Stalag IA w Kamińsku. Wieczorem rozpaliły Ogień Niepodległości podczas Ogniska w Górowie Iławeckim , spiewając pieśni patriotyczne i słuchając gawędy o drodze Polski do wolności.
Uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze.
Józef Piłsudski
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków najważniejsze święto państwowe. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W bieżącym roku szkolnym uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności odbyły się naszej placówce w dniu 09.11.2018 r. Uroczystość miała charakter ogólnogminny.
Przed rozpoczęciem akademii Wójt Gminy Górowo Iławeckie - Bożena Olszewska–Świtaj oraz delegacje uczniów, harcerzy i zaproszonych gości złożyli wieńce i zapalili znicze w miejscu pamięci poświęconemu kpt. Stefanowi Zychowi.
Następnie, o godzinie 11.11 wszyscy zebrani na sali gimnastycznej odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego, tym samym włączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Oficjalną część Akademii rozpoczęła Wójt Gminy Bożena Olszewska-Świtaj, która wprowadziła uczniów i zebranych gości w atmosferę narodowego świętowania. Wspólnie z Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kandytach - Haliną Czerniewską wręczyła dyplomy i nagrody laureatom różnych konkursów organizowanych w szkole z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Nagrodzeni uczniowie w konkursach: recytatorskim i pieśni patriotycznej, zaprezentowali swoje talenty.
Po wyprowadzeniu sztandarów, rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych w Kandytach pod kierunkiem p. Ewy Kurasz. Uczniowie uczcili pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo oraz tym, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej i stworzyć warunki do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Występujący wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku oraz ukazali ducha narodu polskiego, który nigdy nie pogodził się z niewolą. Widzowie mieli okazję usłyszeć piękną poezję patriotyczną, usłyszeć i wspólnie zaśpiewać takie pieśni i piosenki jak: „Rota”, „Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Hej, hej ułani”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Boże coś Polskę”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Wojenko, wojenko”, „Pobór na dziewczyny”, „Białe róże”, „Pytasz mnie”. W przedstawieniu wystąpili również mieszkańcy naszej gminy, między innymi: p. Krystyna Sienkiewicz, p. Maja Duchnik, członkowie zespołów „Bądlowianie”, „Wena”, rodzina państwa Bińkowskich.
Zebrani mogli uczestniczyć we wspólnym śpiewie dzięki śpiewnikom, w których zamieszczono nie tylko wymienione wyżej utwory, ale również prace plastyczne laureatów konkursu „Kartka urodzinowa dla Polski z okazji 100 lat niepodległości”. Natomiast wszystkie prace uczniów można było zobaczyć na zorganizowanej wystawie pokonkursowej.
Jedną ze ścian sali gimnastycznej zdobiły zdjęcia z uroczystych obchodów świąt narodowych z lat poprzednich. Wystawa miała tytuł „Tak świętowaliśmy niepodległość”.
Dzień ten był dla wielu z nas wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Ewa Kurasz i Krystyna Necio
39
Czytanie na dywanie- Spotkanie z leśnikiem
7 listopada dzieci z grupy Krasnale wraz z wychowawczynią i Panią bibliotekarką Jadwigą Pimpis gościły Panią Kingę Chodara z Nadleśnictwa w Górowie Iławeckim. Po przeczytanej opowieści „ Legenda o Ptaku i gnieździe” nawiązała się dyskusja na temat historii Polski, w której dzieci chętnie uczestniczyły. W następnej części spotkania przedszkolaki dowiedziały się o ulubionym siedlisku i zwyczajach różnych gatunków ptaków. Jako atrakcje mogły zobaczyć eksponaty poznanych ptaków. Na koniec otrzymały drobne upominki a same podziękowały piosenką Zozi- „Co to jest niepodległość ?” i własnoręcznie wykonanym upominkiem.
Red. Justyna Kinal
Fot. Aneta Pimpis
10